O 4 punkty proc. wzrósł odsetek deklarujących chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu (średnia w maju ok 44 proc.). Według badań telefonicznych i internetowych, przeprowadzonych przez IBRIS, TNS, Ariadna nie zmienił się odsetek deklarujących chęć głosowania na PO (23 proc.); a trzeci miesiąc z kolei spadło poparcie Wiosny (do 8 proc. w maju).
W wyborach do parlamentu Unii Europejskiej PiS ma przewagę 3 punktów procentowych nad Koalicją Europejską (średnia z ostatnich 5 badań IBRIS, Ariadna, Kantar, Social Change).
Wzrósł także bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (badanie GUS) – w maju do 8,3 punktu (+1,1 punkt). Jest to najwyższy wynik w historii badania (od 2004 roku). Optymizm konsumentów także poszybował w górę – o 1,4 do 4,9 punktu (GUS).
Głównym motorem wzrostu jest poprawa ocen gospodarki kraju i spadek perspektywy wzrostu bezrobocia. Konsumenci częściej deklarują optymizm niż pesymizm od maja 2017 roku.
Warto także zauważyć, że dynamika sprzedaży w kwietniu jest najwyższa od ośmiu lat (wyniki podane przez GUS), zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków rynku. To efekt dobrej kondycji gospodarki, zarobków (spadek bezrobocia, rynek pracy sprzyjający pracownikom). Wyniki sprzedaży są bardzo dobre, niezależnie od efektu zakupów świątecznych. Taki wynik jest twardym wskaźnikiem dobrej polityki gospodarczej i społecznej.
Przypomnijmy, że na konta emerytów wpływają aktualnie pieniądze w ramach 13 emerytury… Przed nami (od lipca) także rozszerzenie programu 500 plus!
mo