14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu odbędą się główne uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Zaproszono na nie 1200 gości, w tym prezydenta Andrzeja Dudę, rząd i parlamentarzystów, a głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie Narodowe. Szczegóły obchodów zaprezentowano 20 stycznia w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie. Na wspólnej konferencji prasowej wystąpili m.in. prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.
– Obchody millenijne chrztu Polski, zorganizowane w 1966 r., były zakłócane przez władze komunistyczne. Tymczasem obecnie słowem kluczowym do zrozumienia tegorocznych obchodów jest normalizacja. Jest to 1050-lecie chrztu Polski i 1050-lecie polskiej państwowości, dlatego wśród nas są przedstawiciele zarówno władz kościelnych, jak i państwowych – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówił, że obchody będą wydarzeniem doniosłym historycznie dla całego narodu i państwa polskiego. Będą one najwyraźniejszym symbolem i faktycznym potwierdzeniem skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski. – Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 r. oraz Millenium z 1966 r. – mówił marszałek Sejmu. Przekonywał również, że nie będzie dobrej zmiany bez odnowy ładu moralnego, opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich w historię naszego państwa i narodu. Polityka jako roztropna działalność na rzecz dobra wspólnego nie może opierać się jedynie na realizacji interesów, ale również powinna mieć sens moralny, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Kościół powszechny był jedynym depozytariuszem wartości tworzących polskość. Zastępował niejednokrotnie nieistniejące państwo, przechowując narodowe dziedzictwo oraz był schronieniem i opiekunem dla powstańców narodowych, członków ruchów niepodległościowych w obu wojnach światowych oraz dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej przygotowuje publikację okolicznościową Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966–2016). Za pomocą treści i formy, słowa i obrazu opowie w ujęciu historycznym o związkach instytucjonalnych między Kościołem powszechnym a polską państwowością, o wpływie misji Kościoła na procesy społeczne na ziemiach polskich, o roli kultu i obrzędowości w przestrzeni publicznej.
źródło: episkopat.pl
{gallery}phocagallery/Chrzescijanstwo_filarem_Polski{/gallery}