List marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do Uczestników i Organizatorów uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawa, 1 sierpnia 2019 r.
Szanowni Kombatanci, Szanowni Państwo,
siedemdziesiąt pięć lat temu Warszawa zbrojnie wystąpiła w imieniu całego narodu, upominając się o wolność i prawo do samostanowienia. Powstanie Warszawskie nie było aktem rozpaczy, lecz zbrojnym czynem wpisującym się w narodowowyzwoleńczą tradycję. Było wyrazem determinacji pokolenia, które doświadczyło zaborczej niewoli, a także świadectwem najwyższej odwagi roczników urodzonych w II Rzeczypospolitej i wychowanych w duchu wolnościowych wartości. Ta młodość i piękne plany zostały zdeptane we wrześniu 1939 roku, gdy wojska niemieckie i sowieckie zawładnęły polską ziemią. Okupanci nieśli śmierć i zniszczenie, usiłowali również zniweczyć niepodległościowe ideały. Jednak te zapisane głęboko w sercach i umysłach Polaków stały się impulsem do rozpoczęcia czynnego oporu.
Ówczesna sytuacja militarno-polityczna wymagała od władz Polskiego Państwa Podziemnego trudnych decyzji, dokonania dramatycznych wyborów. I choć nie nadeszło oczekiwane wsparcie aliantów, a Armia Czerwona patrzyła, jak wykrwawia się walcząca Warszawa, to Powstańcy dali światu czytelny sygnał, że Polacy gotowi są do największych poświęceń w imię niezależnej Ojczyzny.
Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji oraz nieuchronnej sowieckiej dominacji. Były to dni chwały i wolności, niezwykłego męstwa i oddania Ojczyźnie. Były to także dni rozpaczy, hitlerowskiego okrucieństwa i niewyobrażalnych ludzkich dramatów. Za odwagę i determinację powstańcy i mieszkańcy stolicy zapłacili ogromną cenę. Hitlerowcy chcieli zrównać Warszawę z ziemią, by stanowiła zastraszający przykład dla całego świata.
W tym szczególnym rocznicowym dniu chylimy czoła przed bohaterami tamtych sześćdziesięciu trzech krwawych dni – przed żołnierzami Powstania, ofiarnością ludności cywilnej, a także przed tymi, którzy podjęli próbę niesienia pomocy walczącej stolicy. Pamiętamy i będziemy pamiętać, że naszą wolność zawdzięczamy niezłomności i męstwu Powstańców.
Cześć i wieczna pamięć poległym obrońcom Warszawy! Cześć i chwała obecnym wśród nas bohaterom Powstania!
Marek Kuchciński
31 sierpnia Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.