POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

22 listopada 1918 r. Orlęta wygrały walkę o Lwów

Młodzież jest przyszłością i wielką nadzieją Polski. W przeszłości młodzi Polacy udowadniali to wielokrotnie swoją wiedzą, pracowitością, chęcią zmian, ale i poświęceniem i walką z wrogiem. Tak było w 1918 roku we Lwowie, gdy miasto wyzwalały Orlęta. Orlęta Lwowskie do dziś są symbolem wielkiej miłości do ojczyzny i gotowości do najwyższych poświęceń. Gdy w 1918 roku Ukraina planowała przyłączenie Lwowa do swojego terytorium, wbrew historycznej polskości miasta, za broń chwycili, uczniowie i studenci, których nazwano potem Orlętami Lwowskimi. 1 listopada 1918 roku wybuchło powstanie w mieście rodzinnym Aleksandra Fredry, Jana Długosza czy Tadeusza Bora-Komorowskiego. Dopiero po kilkunastu dniach do miasta przybyły z odsieczą polskie wojska wzmocnione między innymi o Orlęta Przemyskie. Historycy uznają, że trwało do 22 listopada. W trzytygodniowych walkach brało udział ponad sześć tysięcy Polaków. Prawie połowę stanowiła młodzież, a najmłodszy uczestnik walk miał dziewięć lat. Zginęło ponad czterysta osób, w tym prawie dwustu uczniów i studentów. Ciała poległych złożono w 1922 roku na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. Ten zryw młodych Polaków nie był odosobniony. Mniej znana, ale niezwykle dramatyczna i wzruszająca jest historia Orląt Przemyskich. Równolegle z walkami o Lwów toczyły się bowiem także zbrojne starcia o Przemyśl, w którym za broń chwycili między innymi uczniowie oraz studenci, płacąc często najwyższą cenę życia za wolność ojczyzny.

“W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd niezłomnym obrońcom Lwowa, walczącym o odradzającą się Ojczyznę” – głosi uchwała upamiętniająca rocznicę 100-lecia obrony Lwowa, którą przyjął w piątek przez aklamację Sejm. W dokumencie przypomniano, że mija 100 lat od bohaterskiej, zwycięskiej walki polskich obrońców Lwowa, którzy pragnęli powrotu miasta do odradzającej się Rzeczypospolitej.

“Szczególną pamięcią otaczamy małoletnich obrońców, nazywanych w naszej tradycji Orlętami Lwowskimi, którzy w pierwszym okresie walk, w istotny sposób przyczynili się do utrzymania miasta w polskich rękach, mimo ogromnej przewagi przeciwnika. Pamiątką po tamtych wydarzeniach jest cmentarz Orląt Lwowskich, który do dziś jest symbolem poświęcenia na ołtarzu Ojczyzny i zajmuje ważne miejsce w polskiej tradycji historycznej” – podkreślono. W uchwale zaznaczono również znaczenie dobrych relacji polsko-ukraińskich dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

orl lw

Fragment obrazu “Orlęta Lwowskie” Stanisława Kaczora Batowskiego z 1936 roku

orlęta przemyskie pomnik

Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści