105 lat temu w maju 1912 roku w Przemyślu powstało Pogotowie Ratunkowe, jedna z pierwszych tego typu stacji w Polsce. Dziś jest to najstarsza służba ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim, która obecnie jest częścią Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Na powstanie Stacji wpłynął szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce. Wypadki o takiej skali oraz zwykła świadomość potrzeby niesienia pomocy medycznej obywatelom doprowadziły do wydania przez Radę Miasta Przemyśla w dniu 8 lutego 1912 r. rezolucji o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej.
W uroczystościach honorujących 105-lecie Starcji Ratowniczej w Przemyślu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i prezydent miasta Robert Choma.
– To ważne święto przypomina nam przede wszystkim, że instytucje tworzyli ludzie – powiedział Kuchciński. – To instytucja, która jest chlubą dla służby i ochrony zdrowia, wpisuje się w znakomite dzieje ziemi przemyskiej. Dlatego ważne jest, byśmy pamiętali o twórcach Pogotowia Ratunkowego i czcili ich.
– Dla państwa polskiego niesienie pomocy potrzebującym jest jednym z najważniejszych zadań, wartością. Wartością jest także wspieranie rodzin, wzmacnianie opieki zdrowotnej w ochronie i służbie zdrowia, jaką obecnie realizuje rząd, a co jest jednym z największych dzisiejszych oczekiwań obywateli Rzeczypospolitej – mówił marszałek.
Marek Kuchciński zwrócił także uwagę na historyczne analogie: w przyszłym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, w 2019 roku będziemy obchodzić 100-lecie powołania Sejmu ustawodawczego, który w kilka miesięcy uchwalił konstytucję. W przyszłym roku będziemy obchodzili też rocznicę 550-lecia utworzenia pierwszego dwuizbowego Sejmu na terenach Korony…
Wystąpienie marszałka Sejmu
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na historycznym budynku, będącym pierwszą siedzibą Stacji Ratunkowej
Przemarsz w asyście orkiestry salezjańskiejfot. Aleksander Malicki
Przekazanie sztandaru
fot. Piotr Wołczykfot. Aleksander Malicki
Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz otwierając ekspozycję planszową o historii Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, podkreślał, że Przemyskie Pogotowie Ratunkowe jest jedną z pierwszych w Polsce instytucji zajmujących się ratownictwem.
Na planszach ekspozycji mozna zobaczyc unikalne dokumenty i zdjęcia, niektóre jeszcze z końca XIX wieku, udostępnione przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie i Wojewódzkie Centrum Kształcenia Ustawicznego dla Dorosłych.
Wśród eksponatów na uwagę zasługuje kolekcja ponad 80 modeli ambulansów (także zabytkowych) Tomasza Maciocha z Biłgoraja.
grafika: Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu