Stulecie odrodzenia państwa polskiego sprawia, że towarzyszy nam poczucie uczestnictwa w historycznym łańcuchu pokoleń i duma z polskości.
Powinniśmy czerpać inspirację z tego, jak nasz naród potrafił przetrwać i ochronić wiarę w wolność Ojczyzny. Warto powracać do chwil, gdy zbiorowym wysiłkiem Polacy upominali się o swoje prawa i drogie im wartości. W słowie „Rzeczpospolita” zawiera się bowiem nasza historia, pamięć o doświadczeniach minionych pokoleń, o ich poświęceniu kosztem najwyższych ofiar – w obronie Ojczyzny. Sięgając do doświadczeń ojców polskiej niepodległości, możemy zapisywać nowe, piękne karty w historii Polski.
Marek Kuchciński
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto 10 listopada mszą świętą w Archikatedrze Świętego Jana w Warszawie.
Prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, parlamentarzyści i ministrowie wzięli następnie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego.
Świętowanie 11 listopada w stolicy rozpoczęło się od złożenia wieńców przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Następnie w Świątyni Dziękczynnej Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio, a głoszący homilię przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki powiedział, że cała godność władzy wynika wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg. Po Mszy Św. odbyła się ceremonia odsłonięcia tabliczek pamiątkowych przy Dębach Niepodległości.
Kwadrans przed południem odbyła się uroczysta odprawa wart dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci. Po raz pierwszy w historii w pełnym ceremoniale udział wzięła Straż Marszałkowska, która wystawiła posterunek honorowy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po raz pierwszy w jego składzie znalazła się kobieta, funkcjonariuszka SM Katarzyna Bożek.
Po odśpiewaniu hymnu w samo południe, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Dziękuję, że posłuchali Państwo apelu i przyszliście z biało-czerwonymi sztandarami, jest las biało-czerwonych flag. Dziękuję, że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę – mówił Prezydent. – Chciałbym, abyśmy zawsze umieli tak być razem. Jestem przekonany, że, niezależnie od jego poglądów! Bo w każdym, wierzę w to głęboko, jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski – powiedział Andrzej Duda. Po przemówieniu Prezydent wraz z Marszałkami Sejmu i Senatu oraz Premierem złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wszyscy dokonali wpisów w pamiątkowej księdze z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Odprawę wart zakończyła defilada, po której najważniejsi państwowi urzędnicy złożyli wieniec przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
O godz. 14 marszałek Kuchciński uczestniczył w uroczystości pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 Polakom zasłużonym dla niepodległości. W Zamku Królewskim potomkowie wielkich Polaków, m. in. Władysława Reymonta, Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Kossaka, Kornela Makuszyńskiego czy Janusza Korczaka, odebrali Ordery z rąk Prezydenta.
Godzinę później najważniejsi politycy w Polsce stanęli na czele Biało-Czerwonego Marszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, idącego pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”. Na Rondzie Romana Dmowskiego Andrzej Duda wygłosił przemówienie i zaintonował hymn. – To nasza flaga, nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona – mówił Prezydent. Marsz zgromadził kilkaset tysięcy uczestników, którzy przeszli przed Stadion Narodowy. Wobec rekordowej frekwencji przemarsz całej grupy trwał kilka godzin.
fot. M. Marchlewska, R. Zambrzycki/ Kancelaria Sejmu