POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Strategiczne partnerstwo Polski i Chin. Marszałek Sejmu podpisał z Przewodniczącym OZPL memorandum o współpracy

Parlamenty Polski i Chin nigdy nie były tak blisko, a współpraca pomiędzy Warszawą a Pekinem wkracza w zupełnie nowy okres. Takie poczucie mogą mieć polscy i chińscy politycy, po podpisaniu Memorandum o współpracy PL-CH.  Uroczystość miała miejsce w czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu RP i była kluczowym wydarzeniem w trakcie czterodniowej wizyty w Polsce Przewodniczącego Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, Zhanga Dejianga. – W ostatniej dekadzie wzajemne relacje bardzo się rozwinęły, a ponieważ wchodzimy w nowy etap współpracy pomiędzy całą Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami – choćby ze względu na ten słynny projekt Pasa i Szlaku – współpraca parlamentarna jest tutaj niezwykle potrzebna – powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Kuchciński podkreślił znaczenie położenia geograficznego Polski na przecięciu wielkich szlaków komunikacyjnych północ-południe, wschód-zachód. Natomiast Przewodniczący OZPL zaznaczył, że chińsko-polska współpraca jest klasycznym wzorem w  budowie nowego Błękitnego Szlaku między Chinami, a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. – Mam nadzieję, że będziemy mogli uczyć się wzajemnie od siebie i wspólnie cieszyć się skutkami rozwoju w dziedzinie społecznej i gospodarczej – powiedział Zhang Dejiang. Przewodniczący podkreślił polityczne zaufanie i przyjaźń pomiędzy oboma narodami.

Czwartkowe spotkanie Marszałka Sejmu i Przewodniczącego OZPL było również okazją do rozmowy na temat współpracy regionalnej. Podczas rozmowy zauważono, że rozwój relacji chińsko-polskich jest  przez szerokie wsparcia i udział regionów. – Nasi parlamentarzyści będą popierać rozwój współpracy regionalnej pomiędzy regionami i województwami naszych państw. Mamy świadomość ze ostatnie lata zachęciły obie strony do rozwoju współpracy. Dzisiejsze spotkanie traktuje jako mocne zaangażowanie się naszych parlamentów do tego rozwoju – podsumował Marszałek. Następnie odbyło się uroczyste podpisanie memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL, po którym obie strony wymieniły się podarunkami.

Kolejnym punktem wizyty było Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który był jednym z gospodarzy spotkania, zaznaczył, że relacje na linii Warszawa – Pekin są w historycznym momencie. – Zależy nam by pogłębiać współpracę. Obopólną, z korzyścią dla obu stron. Polska i Chiny mają sobie wiele do zaoferowania – powiedział Mateusz Morawiecki. Marek Kuchciński dodał: – Polska jest przywiązana do Unii Europejskiej, ale jednocześnie angażujemy się we współpracę w innych kierunkach, np. Trójmorze, Grupa Wyszehradzka, i taką współpracą jest też „Pas i Szlak” – w formacie 16+1.

Zhang Dejiang przypomniał z kolei, że Polska od 12 lat pozostaje największym pozostaje największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej. – Bardzo się cieszę się, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które podpisało memorandum dotyczące budowania międzynarodowego porozumienia „Pasa i Szlaku”. Chiny przyjmują ten projekt z wielkim zadowoleniem. Polska jest ważnym partnerem dla Chin w tej części Europy – powiedział Przewodniczący Dejiang.

Uczestnicy forum poruszyli także temat współpracy w zakresie planowania i inwestycji w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Łodzią a Warszawą oraz koordynacji i wsparcia rozwoju infrastruktury logistycznej w Polsce.

Wizyta Zhanga Dejianga w Polsce to kolejne w ostatnim czasie ważne spotkanie najwyższych rangą urzędników państwowych obu państw. W maju br. Chiny odwiedziła premier Beata Szydło. Z kolei w październiku 2015 r. z wizytą w Państwie Środka przebywał Prezydent RP Andrzej Duda.

KU188084

KU187859 KU187889 KU188003 KU188036 KU188040 KU188052 KU188055 KU188786 KU188843

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści