POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Kalwaria Pacławska, Krasiczyn i Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego – ponadczasowe piękno, które musimy chronić

Za kilka dni międzynarodowa konferencja Europa Karpat” w Krynicy. Wraz ze starymi” przyjaciółmi, przy pięknej sierpniowej pogodzie, zebraliśmy i przedyskutowali materiał do kolejnych działań mających na celu ochronę wiekowych zabytków i prastarej przyrody.

Z prof. Jerzym Pióreckim, twórcą Zakładu Fizjografii PAN i Arboretum bolestraszyckiego, Januszem Czarskim, Dyrektorem Centrum Kulturalnego w Przemyślu, oraz Andrzejem Mazurem, b. ekspertem PAN, obecnie piszącym o ekopolityce Przemyśla  z obszarami projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, wyruszyliśmy do Kalwarii Pacławskiej. Zabytkowe Sanktuarium w Kalwarii obchodzi 350-lecie swojego założenia. Rozciągający się na obszarze kilku kilometrów popularny obiekt pielgrzymkowy jest otwarty dla turystów, znajduje się tam kilkunastometrowa drewniana wieża widokowa. Wychodzą stamtąd szlaki turystyczne na Połoninki Kalwaryjskie i dalej na Arłamowskie.

O. Gwardian przedstawia nam program obchodów, zapraszając na uroczysty koncert Filharmonii Podkarpackiej. Prof. Jerzy Piórecki oprowadza nas po klasztornym parku mającym oryginalne okazy ponad 100-letnich lip, cisy i ewenement przyrodniczy w naszym klimacie – klonik japoński.  Wraz z turystami oglądamy i podziwiamy imponujące panoramy Pogórza Przemyskiego i ukraińskiej części Karpat.

Po Kalwarii za sugestią profesora pojechaliśmy do Kniażyc. Zapoznaliśmy się z prawie 100-letnim drewnianym kościołem związanym z rodziną Pawlikowskich, posiadającym unikalne malarskie dzieła, jakimi są obraz Leli Pawlikowskiej „Matka Boska Zielna” i Juliusza Studnickiego „Św. Jan Gwalbert”.

Terenowa lekcja przyrody – podziwianie pięknych krajobrazów, historii nasadzeń zabytkowych drzewostanów. Lekcja historii regionu. Lekcja z zakresu możliwości dalszej konserwacji obiektów o charakterze kulturowym.

Czy Turnicki Park Narodowy powstanie? A jeśli tak – to w jakich granicach? A może należałoby zmienić nazwę na Lędziański Park Narodowy? Czy Kalwaria dostanie status pomnika historii, a potem będzie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Czy renesansowy pałac w Krasiczynie, niedawno wpisany na listę pomników historii, będzie także w UNESCO?  Kiedy obrazy Leli Pawlikowskiej i Juliusza Stadnickiego będą udostępnione publiczności? Jak chronić unikalne obiekty przyrodnicze i kulturowe?

Marek Kuchciński

LiberaPrzemyśl, Libera. Przyjaciele, bywalcy Strychu Kulturalnego (sprzed 30 lat) od lewej: Janusz Czarski, Jerzy Piórecki, Marek Kuchciński, Jurek Bonarek, Marek Mikrut, Andrzej Mazur. Rozmawiamy o sprawach podobnych, jak dawniej, czyli: jak dbać o to, co cenne i o sprawach ponadczasowychArboretum, Bolestraszyce, PodkarpaciePSX_20180823_112125_2 PSX_20180823_112214_2 PSX_20180823_112354_2 PSX_20180823_112514_2fot. Archiwum Klasztoru w Kalwarii PacławskiejKrasiczynKrasiczynfot. Piotr MichalskiPSX_20180823_120955_2Kniażyce, Matka Boska Zielna, Lela Pawlikowska

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści