30 czerwca 2024 r. Przemyskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowało wyjazdową konferencję z cyklu „Ludzie wolności Europy Karpat” pt. Karpaty, Ziemia Przemyska, Kalwaria Pacławska – dziedzictwo historyczne i przyrodnicze.
Konferencja, dzięki pomocy i zaangażowaniu ojca gwardiana Krzysztofa Hury oraz wójta Fredropola Mariusza Śnieżka mogła odbyć się na terenie Sanktuarium Kalwaria Pacławska – miejscu szczególnie cennym ze względu na kult maryjny, ale także, ze względu na wartość dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego. Sanktuarium położone w bezpośrednim otoczeniu przyrody, stanowi szczególny rodzaj krajobrazu sakralnego, m.in. dlatego jest miejscem trafnie wpisującym się w tematykę konferencji.
Gości przywitał gospodarz sanktuarium, ojciec gwardian Krzysztof Hura oraz prezes Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego Marek Kuchciński, przedstawiając sylwetki prelegentów, wśród których znaleźli się:
dr inż. Stanisław Kucharzyk, Zastępca Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który opowiedział o walorach przyrodniczych polskiej części Karpat Wschodnich
ojciec Łukasz Ścieszka z zakonu Franciszkanów w Rychwałdzie przybliżył tematykę zielarstwa i ziołolecznictwa karpackiego
Andrzej Mazur, były ekspert PAN i UNESCO omówił możliwości wpisania Przemyśla, Krasiczyna i Kalwarii Pacławskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wojciech Kozak, konserwator dzieł sztuki odczytał list, skierowany do uczestników konferencji przez panią Beatę Kot, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przedstawiający historię Kalwaryjskiego fortalicjum Fredry. Z kolei sam Pan konserwator, opowiedział o pracach restauratorskich kaplic i kościoła, które prowadził w Kalwarii Pacławskiej
Mariusz Śnieżek, Wójt Gminy Fredropol, zaprezentował projekt utworzenia uzdrowiska w Fredropolu.
Konferencja została uświetniona artystyczną prezentacją muzyki karpackiej przez rodzinę Państwa Rudawskich – Panią Lucynę z mężem Henrykiem i ich córką. Państwo Rudawscy nie tylko opowiedzieli o muzyce naszej i naszych sąsiadów z gór, ale zaprezentowali własne wykonanie pieśni i utworów instrumentalnych – między innymi z Węgier, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i innych państw karpackich.
Na zakończenie zabrał głos, podsumowując spotkanie i jednocześnie zapraszając na kolejne, ojciec Marian Gołąb, nowo wybrany gwardian klasztoru w Kalwarii Pacłwskiej.
W trakcie przerwy, smakowity poczęstunek dla wszystkich gości zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich „Kwiat Jabłoni” w Nowych Sadach.