233 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja była dziełem Sejmu Czteroletniego, ale była także zwieńczeniem wieloletnich wysiłków naprawy państwa, wyrazem mądrości zbiorowej Polaków, dążących do naprawy własnego państwa pogrążonego w kryzysie oraz dowodem na możliwość zawarcia kompromisu między majestatem Rzeczypospolitej w osobie króla a narodem reprezentowanym przez posłów i senatorów.
Uchwalona 233 lata temu konstytucja była pierwszą w Europie, dlatego wywarła wielki wpływ na rozwój konstytucjonalizmu, a także demokracji w skali powszechnej.
Jej twórcy mieli wizję odnowionej Rzeczypospolitej i narodu jako wspólnoty politycznej obejmującej wszystkie stany oraz grupy etniczne, językowe, regionalne i wyznaniowe. Miały ich łączyć prawa i wolności Rzeczypospolitej.
W Ustawie Rządowej zapisano: „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”. Tym samym naród został uznany za suwerena.
W 2019 r., w przeddzień rocznicy Konstytucji 3 Maja, w Sejmie RP odsłanialiśmy popiersia współtwórców Konstytucji, marszałków Sejmu Czteroletniego – Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy.
Była to także 450 rocznica podpisania Unii Lubelskiej. Uchwalona w 1791 r., Konstytucja podkreślała trwałość idei Rzeczypospolitej Obojga Narodów i potrzebę jej reform..