DEPUTAT ÎN PARLAMENTUL REPUBLICII RP - CIRCUMSCRIPȚIA 22

PONUKA

Polskie szkoły przeniosły się w inny wymiar. Kuchciński dla Niezalezna.pl: To pomoże nam dotrzeć do każdego

Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły dotąd ponad 2 tys. szkół – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że program będzie kontynuowany do końca 2023 r., a jeśli będzie dalsze zapotrzebowanie na niego, to zostanie jeszcze przedłużony. – Nowe technologie zawitały do tysięcy polskich szkół, miliard złotych przeznaczyliśmy na nowoczesne pracownie, na rozwijanie talentów, naukę nienudną i niebanalną – mówi portalowi Niezalezna.pl szef KPRM Marek Kuchciński.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska, która jest też pełnomocnikiem premiera ds. GovTech, na konferencji prasowej podsumowali projekt Mobilne Laboratoria Przyszłości.

“Zakończył się pełny rok szkolny 2022/2023, pełny Laboratoriami Przyszłości w każdej szkole podstawowej, także w tych, które są prowadzone przez inne organy prowadzące niż jednostki samorządu terytorialnego”

– powiedział szef MEiN. Przypomniał, że w ramach programu Laboratoria Przyszłości 15 tys. szkół podstawowych dzięki środkom z budżetu państwa zakupiło sprzęt informatyczny, techniczny.

“Kiedy tworzyliśmy ten projekt pierwsze głosy, które się pojawiały, obiekcje i niepokoje były związane z tym, czy aby na pewno będziemy w stanie obsłużyć ten sprzęt e poszczególnych szkołach” – zauważył. “Stwierdzamy po tym roku, że w zdecydowanej większości szkół informatycy, nauczyciele, pracownicy szkół świetnie zagospodarowali ten sprzęt. Są również gdzieś niekiedy jeszcze miejsca, w których nie każdy sprzęt został rozpakowany, nie każdy sprzęt jest używany, ale są to absolutnie incydentalne przypadki” – zaznaczył Czarnek.

“Po to, żeby każdy, kto chce mógł korzystać z tego sprzętu, który został zakupiony za ponad miliard złotych (…) korzystać w sposób jak najbardziej efektywny stworzyliśmy Mobilne Laboratoria Przyszłości” – dodał minister.

“Edukacja to współpraca”

Przypomniał, że Mobilne Laboratoria Przyszłości działają w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych. “To 16 busów wyposażonych w sprzęt, ale przede wszystkim 16 busów, którymi docierają do szkół nasi edukatorzy – 40 edukatorów (…). Dotarli już do ponad 2 tys. szkół, a ponieważ zainteresowanie jest dalej bardzo duże – złożono 4,5 tys. próśb, wniosków o dotarcie do nich z Mobilnymi Laboratoriami z edukatorami – to będziemy jeździć do końca tego roku kalendarzowego, a jeśli trzeba będzie dalej edukować nauczycieli, informatyków, pracowników szkół, po to by jak najefektywniej korzystać z tego znakomitego sprzętu, to będziemy jeszcze przedłużać jeszcze ten program” – zapowiedział minister edukacji.

Laboratoria Przyszłości sprawdzają się w praktyce. Osobiście byłem w kilku miejscach, w których widziałem prace edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Bardzo serdecznie dziękuję edukatorom, ta praca spotyka się z wielkim uznaniem i uczniów w szkołach, które są odwiedzane, nauczycieli i wszystkich tych, którzy zajmują się efektywnym wykorzystaniem sprzętu Laboratoriów Przyszłości”

– mówił szef MEiN.

Orłowska podała, że w ramach odwiedzin w szkołach edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości pokonali tyle kilometrów, jakby 20 razy objechali kulę ziemską.

“Wiele podróży, ale po to by młodzież także w taką podróż mogli się przenieść, w podróż, podczas której odkryją swoje talenty, bo każdy ma jakiś talent. Temu właśnie służą Laboratoria Przyszłości. wiemy to, wierzymy w to, dlatego jeździmy z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości”

– powiedziała pełnomocnik. “Cieszymy się, że program spotkał się z takim dużym zainteresowaniem szkół, bo edukacja to współpraca” – dodała.

Szkoła przyszłości

Popularność programów Centrum GovTech skomentował portalowi niezalezna.pl szef KPRM Marek Kuchciński.

– Dzięki zespołowi pasjonatów i wizjonerów Centrum GovTech pod wodzą minister Justyny Orłowskiej polskie szkoły przeniosły się w inny wymiar, na drogę szkoły przyszłości. Nowe technologie zawitały do tysięcy polskich szkół, miliard złotych przeznaczyliśmy na nowoczesne pracownie, na rozwijanie talentów, naukę nienudną i niebanalną - povedal. 

Szczególnie dziękuję za to, że cyfryzacja zawitała do Europy Karpat, że wirtualny świat pomoże nam dotrzeć do każdego, by pokazać, jak niezwykły, jak bogaty kulturalnie, przyrodniczo, intelektualnie jest nasz region dodal Kuchcinski.

Jak podaje MEiN 16 Mobilnych Laboratoriów Przyszłości od września ub.r. przejechało ponad 640 tys. km, odwiedziło niemal 100 proc. powiatów. Edukatorzy w 2077 szkołach, przeprowadzili zajęcia dla 125 tys. uczniów – ponad 17 tys. zrealizowanych godzin lekcyjnych. 

Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny. Dzięki niemu szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, m.in. drukarki 3D, gogle VR oraz mikrokontrolery. Kontynuacją programu Laboratoria Przyszłości jest projekt Mobilne Laboratoria Przyszłości (MLP), które od września 2022 r. w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Fot. Uroczysta gala z okazji piątych urodzin GovTechu/ Marta Olejnik

Facebook
Twitter

Diania

parlamentné výbory

Právo a spravodlivosť

Vyhľadávanie

Archívy

Archívy
Preskočiť na obsah