DEPUTAT ÎN PARLAMENTUL REPUBLICII RP - CIRCUMSCRIPȚIA 22

PONUKA

Marek Kuchciński oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

– Zbrodnia wołyńska, a także w Małopolsce Wschodniej i na ziemi przemyskiej to wciąż otwarta rana Polaków. To ludobójstwo, które musi być do końca wyjaśnione i rozliczone. W oparciu o prawdę chcemy budować przyszłość i bezpieczeństwo nasze i naszego regionu – powiedział minister Marek Kuchciński.

9 lipca szef kancelarii premiera oddał hołd pomordowanym. Kwiaty złożył przy grobach w Przemyślu, Pikulicach, Borownicy, Jawornikach Ruskich, Wapowcach, Dubiecku.

11 lipca, w minister Kuchciński wziął udział w uroczystościach państwowych z okazji 80. rocznicy krwawej niedzieli. Tego dnia również Sejm uczcił ofiary zbrodni minutą ciszy.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony uchwałą Sejmu z 22 lipca 2016 r.,

Sejm – na mocy uchwały – ustanawia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddaje w niej hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów. 

W uchwale Sejm przypomina, że w lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum zbrodni, które dokonały na ludności cywilnej oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a także dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami. 

W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

Wśród zamordowanych, obok Polaków, byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar. 

List skierowany do uczestników przemyskich uroczystości:

Facebook
Twitter

Diania

parlamentné výbory

Právo a spravodlivosť

Vyhľadávanie

Archívy

Archívy
Preskočiť na obsah