DEPUTAT ÎN PARLAMENTUL REPUBLICII RP - CIRCUMSCRIPȚIA 22

MENIUL

Peste 21 de milioane PLN pentru modernizarea completă a unui complex de școli de muzică din Przemyśl

„Dzięki programowi termomodernizacji zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice mogą korzystać z nowoczesnej placówki, którą przenieśliśmy w XXI wiek. Podobne prace w ostatnich latach wykonano w 140 szkołach artystycznych. Powstało też 20 nowych sal koncertowych w szkołach muzycznych znajdujących się często w małych miejscowościach” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas otwarcia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu po zakończeniu projektu termomodernizacji.

Wicepremier przypomniał, że w ciągu ostatnich siedmiu lat budżet resortu kultury został zwiększony o ponad 100% – z 3,5 mld zł do ponad 7 mld zł. Na inwestycje w szkolnictwie artystycznym zostało przeznaczonych łącznie ponad 1,5 mld zł.

Ministerstwo przekazało środki na tę inwestycję, na termomodernizację szkoły, ale udało się ją przeprowadzić dzięki dobrym gospodarzom i sprawnym organizatorom. Jeśli MKiDN zrealizowało bądź realizuje 6 272 inwestycje przez siedem lat – to tylko dzięki dobrej pracy inwestorów, wszystkich sektorów i wszystkich opcji politycznych. Realizujemy także wielkie projekty, jak kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy czy rozbudowa Akademii Muzycznej w Katowicach – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że ważna jest skala inwestycji, które muszą być przygotowane na miarę potrzeb szkoły.

Ministerstwo jest od tego, aby wspierać takie inicjatywy, angażować się w nie we współpracy ze społecznością i samorządem lokalnym. My realizujemy dobro publiczne, które ostatecznie przelicza się na te wszystkie inwestycje i działania – wskazał wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego złożył podziękowania dyrekcji i pracownikom szkoły oraz architektom i wykonawcom, których współpraca przyniosła tak dobre efekty.

Modernizacja i zakupy wyposażenia dla ZPSM w Przemyślu

W ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2020-2022 projektu pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” szkoła uzyskała dofinasowanie w wysokości  19,5 mln zł. Wykonana została kompleksowa przebudowa i termomodernizacja 3 zabytkowych budynków szkoły. Przeprowadzone prace podkreśliły ich historyczny charakter.

W latach 2016-2022 szkoła pozyskała także ponad 4 mln zł na wydatki inwestycyjne, remonty, zakup pomocy dydaktycznych i inwestycyjnych ze środków MKiDN i Centrum Edukacji Artystycznej.

O Szkole

Państwowa Szkoła Muzyczna w Przemyślu powstała w 1954 roku. Początkowo kształciła na poziomie szkoły podstawowej w 7-letnim dziale dziecięcym. Przez 68 lat swojej historii przemyskie szkolnictwo muzyczne rozwijało się bardzo dynamicznie – powstały: Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia, a następnie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

W 1980 r. utworzono Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu przemianowany w 1994 r. na Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Obecnie zespół szkół tworzą: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

Od początku istnienia placówki jej mury opuściło ponad 3 tys. wychowanków. Jest wśród nich wielu znanych i cenionych wykładowców krajowych i zagranicznych uczelni muzycznych oraz koncertujących muzyków. Aktualnie w ZPSM w Przemyślu kształci się ponad 500 uczniów.

Wychowankowie szkoły zdobywali laury w wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych konkursach, prezentowali swoje umiejętności na koncertach w kraju, jak i poza jego granicami.

Szkoła jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego miasta i regionu. Oprócz zadań edukacyjnych oraz działalności kulturalnej na rzecz miasta, jest również organizatorem wielu wydarzeń artystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej oraz Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Dziecięce Spotkania z Muzyką Fortepianową – od klasyki do rozrywki”.

Facebook
Stare de nervozitate

Evenimente

Comisiile parlamentare

Drept și Justiție

Căutare

Arhive

Arhive
Sari la conținut