DEPUTAT ÎN PARLAMENTUL REPUBLICII RP - CIRCUMSCRIPȚIA 22

MENIUL

„Legendele Podkarpaciei” - soluționarea competiției

Am selectat câștigătorii concursului de benzi desenate "Legendele regiunii Podkarpacie". Rezultatele au fost anunțate de Marek Kuchciński, președintele Sejm-ului polonez din cel de-al 8-lea mandat, și de Justyna Orłowska, plenipotențiar al prim-ministrului pentru GovTech.

Concursul "Legendele regiunii Podkarpacie" face parte din inițiativa "Europa digitală a Carpaților", implementată de Cancelaria Sejm împreună cu Centrul GovTech din cadrul Cancelariei Primului Ministru. Scopul concursului este de a dezvolta competențele digitale în rândul tinerilor, de a-i interesa să obțină calificări în domeniul graficii pe calculator și de a promova cultura regiunii Podkarpacie.

Competiția în cifre

Sarcina concursului a fost crearea de către elevii din școlile secundare a unei benzi desenate folosind tehnici digitale (grafică pe calculator) care să prezinte o legendă asociată cu regiunea Podkarpackie.

În cadrul concursului au fost depuse următoarele lucrări 150 de lucrări! Cele mai multe benzi desenate au fost trimise de elevi ai liceelor din Przemyśl, Dębica, Wielun și Bydgoszcz. Printre școlile cele mai active a fost Liceul Juliusz Słowacki nr. 1 din Przemyśl, de unde au plecat nu mai puțin de 56 de aplicații

Alegerea celor mai bune lucrări nu a fost o sarcină ușoară. Nivelul competiției a fost foarte ridicat, iar fiecare bandă desenată a fost unică, creativă și atent lucrată. În cadrul ședinței Comitetului de concurs, au fost selectați cei mai buni cinci autori.

Faceți cunoștință cu câștigătorii!

1 loc și un premiu în valoare de 7000 PLN primește Alicja Filiacz pentru lucrarea sa intitulată "Lumea se schimbă". "Legenda din Țara Verde"

Locul 2 și acordă 6000 PLN primește Nel Kowalska pentru lucrarea sa intitulată "Lumea se schimbă". "Bies și Czads"

Locul 3 și acordă 5000 PLN primește Marta Kos pentru lucrarea sa intitulată "Lumea se schimbă". "Zeița pădurii"

Premii deosebite în valoare de 2000 PLN primiți:

• Natalia Kowalczyk pentru banda desenată intitulată "Legenda bisericii ortodoxe din Muntele Fecioarei"
  • Konrad Kaczmarski pentru lucrarea sa intitulată "Lumea se schimbă". "Srogs"

Înregistrarea anunțării rezultatelor poate fi găsită mai jos, în secțiunea "Video" și pe pagina principală a concursului. www.gov.pl/legendypodkarpacia

Mulțumim tuturor participanților și felicitări tuturor câștigătorilor!

Autorii lucrărilor câștigătoare vor fi contactați în scurt timp.

Faceți cunoștință cu câștigătorii concursului de benzi desenate "Legendele din Podkarpacie"! - Legendele din Podkarpacie - Portalul Gov.pl (www.gov.pl)