A KÖZTÁRSASÁG TAGJA - 22

MENÜ

Wojna realu z cyber-światem z podkarpackiej perspektywy

real kontra cyber zybertowicz

Przemyskie Towarzystwo Kulturalne znów staje się miejscem zderzeń wybitnych osobowości polskiej nauki. Tym razem profesorowie Andrzej Zybertowicz i Krzysztof Dybciak rozmawiali o wpływie nowych technologii na naszą rzeczywistość w ramach pierwszego spotkania z cyklu „Wydarzenia i ludzie Europy Karpat”. 

– To kontynuacja ubiegłorocznych kilkunastu spotkań z tego cyklu, które poświęciliśmy bardziej środowisku lokalnemu, ale z oddechem środkowoeuropejskim. Teraz czas na dyskusje o tym, jak my, ludzie współcześni, żyjąc tutaj w Europie Karpat, na Podkarpaciu, patrzymy na świat globalnie. Stąd mowa o sztucznej inteligencji, o relacji kultury tradycyjnej i jej rozwoju, także w oparciu o nowe technologie. To próba spojrzenia z perspektywy dwóch wybitnych naukowców. Dzięki ich doświadczeniu możemy w pełniejszy sposób rozważać zalety i zagrożenia przejścia z cywilizacji analogowej do cyfrowej – powiedział, otwierając spotkanie szef kancelarii premiera Marek Kuchciński.

Skłonność człowieka do czynienia dobra

O transformacji analogowej mówił profesor Krzysztof Dybciak, historyk i teoretyk literatury. Według niego, choć perspektywy rozwoju nowych technologii są dość przerażające, to rolą badacza jest między innymi oswojenie z tą sytuacją. O przyszłości można bowiem ostrożnie mówić na podstawie analizy przeszłości. Optymistycznym punktem odniesienia jest skłonność człowieka do czynienia dobra. Jednak czy dobro zatriumfuje?

Prognoza ostrzegawcza

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz, zaprezentował swoją najnowszą książkę „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce”. 

–  Jest to diagnoza cywilizacyjna, która pokazuje, że w procesie rozwoju techniki, techniki bez której ludzkość nie uzyskałaby wielu sukcesów, nie wydłużylibyśmy naszego życia. W tym rozwoju techniki pojawiło się zjawisko – najpierw coraz większego wyzwalania się tej techniki spod kontroli naszej, a potem uzyskania przez technikę wpływu nad nami. Urządzenia cyfrowe, którymi się posługujemy, najpierw domagają się od nas podania wielu danych, a nawet jak tego nie robimy, śledzą nasze formy aktywności, poznając także to, o czym myślimy. Dlatego książka „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” jest ostrzegawczą prognozą, która mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś bardzo zdecydowanego, to technika nam się wymknie spod kontroli i możemy sobie wzajemnie, chcąc nie chcąc, wyrządzić poważne krzywdy – mówił podczas spotkania Andrzej Zybertowicz.

Książka „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” odpowiada na pytania, jak zatruta infosfera szkodzi państwu (polskiemu i nie tylko). Dowiemy się z niej także, jak Putin prowadzi przeciwko Zachodowi walkę informacyjną i jak wyzwolić się z panowania technologii i cybernetycznych władców. O tym wszystkim opowiada profesor Zybertowicz w wywiadzie-rzece, a szczegółami dzielił się podczas spotkania w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym, które prowadził dr Jan Musiał.

Facebook
Twitter

Események

parlamenti bizottságok

Jog és Igazságosság

Keresés

Levéltár

Levéltár
Ugrás a tartalomra