A KÖZTÁRSASÁG TAGJA - 22

MENÜ

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia mija 80. rocznica Powstania Warszawskiego, największej bitwy polskiej armii podziemnej, wielkiego wybuchu dążenia Polaków do wolności. Brali w nim udział także żołnierze z Ziemi Przemyskiej, m.in. ppor. Marian Milewski urodzony w 1913 r., w Arłamowskiej Woli koło Przemyśla.

Zaświadczenie Weryfikacyjne otrzymania Virtuti Militari
– ppor. Marian Milewski z żoną Fredą, Anglia

„…był podoficerem Korpusu Ochrony Pogranicza, po agresji sowieckiej w 1939 r. nie powrócił już do domu. Po wojnie został uznany za zaginionego. Później okazało się, że jednak ocalał przed Golgotą Wschodu. Walczył w Powstaniu Warszawskim (ppor., ps. Czarny), był szefem 2. Kompanii w Zgrupowaniu „Gurt”. Przeżył niewolę niemiecką (Oflag VII A Murnau), a po odzyskaniu wolności wstąpił do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Został uhonorowany: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz odznaczeniami brytyjskimi. Nie powrócił do komunistycznej Polski, wybrał emigrację w Anglii i tam zmarł w 1996 r.”

Podczas okupacji Marian Milewski brał udział w wielu akcjach, m.in., w 1943 r., w likwidacji „sławnego” Bahnschutza Karła Schmalza popularnie zwanego „Panienka”, mordercę kilkudziesięciu Polaków, a także w walkach o dworce Warszawy Głównej (Kolejowy i Pocztowy).

W swoich Wspomnieniach Marian Milewski tak opisuje pierwszy dzień Powstania:

Facebook
Twitter

Események

parlamenti bizottságok

Jog és Igazságosság

Keresés

Levéltár

Levéltár
Ugrás a tartalomra